Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Több nagy márka állást foglalt a mélytengeri bányászattal szemben

mélytengeri bányászat
Deep sea mining, computer artwork. (Photo by VHB / Science Photo Library via AFP)
Vágólapra másolva!
Google, BMW, Volvo, Samsung: csak néhány azon márkák közül, amelyek vállalatai aláírták a Természetvédelmi Világalap (WWF) felhívását a mélytengeri bányászati moratóriumról, adta hírül a Reuters.
Vágólapra másolva!

Az aláírással a cégek kötelezettséget vállalnak arra, hogy semmilyen ásványi anyagot nem bányásznak a tengerfenékről, illetve kizárják az ilyen jellegű anyagokat az ellátási láncukból, valamint nem finanszíroznak mélytengeri bányászatot semmilyen formában.

A mélytengeri bányászat főként a rézércet, a nikkelt, kobaltot és a mangánt érinti. A tevékenység 4-6 kilométeres mélységben zajlik főként a Csendes-óceán északi térségében, Hawaii és Mexikó között a Clarion-Clipperton zónában. Az ENSZ felmérése szerint a zónában található sziklák súlya a 27 milliárd tonnát is elérheti,

az ásványkincs-tartalék nagysága pedig 290 millió réz és 340 millió tonna nikkel lehet.

A további ásványkincsek között 7 milliárd tonna mangán és 78 millió tonna kobalt is lehet, a kérdés az, hogy ebből mennyi elérhető.

Mélytengeri bányászati térkép Forrás: Wikimedia Commons/USGS

A környezetvédelmi szervezet által kezdeményezett moratórium a mélytengeri bányászati tevékenység felfüggesztését szorgalmazza mindaddig, amíg teljesen fel nem tárják és meg nem értik a tevékenységgel járó kockázatokat és hatásokat.

A becslések szerint a tenger mélyén annyi kobalt, mangán és nikkel van, mint a szárazföldeken összesen. Bár ezeknek a kincseknek a kitermelése már évtizedek óta napirenden van, a megvalósítás csak az utóbbi időben vált elérhetővé az új technológiának és a nyersanyagok magas árainak köszönhetően

A tenger alatti bányászat a közeljövőben minden mértékadó előrejelzés szerint sok milliárd dolláros haszonnal kecsegtet.

Ennek oka részben az olcsón kitermelhető szárazföldi ásványkincsek kimerülésre, részben a technológiai fejlődés révén kivitelezhetővé és megfizethetővé váló mélytengeri kitermelés, részben pedig az elektronikai ipar támasztotta fémkereslet.

Képünk illusztráció Forrás: VHB / Science Photo Library via AFP

A természetvédők hosszabb ideje figyelmeztetnek, hogy a tengerfenéken folytatott bányászat pusztító hatású lesz és hosszabb távon katasztrófális hatást gyakorolhat a tenger élővilágára. Az eredmények szerint a kifejezetten kis léptékű zavarás is messzemenő következményekkel jár, az élővilág gyakorlatilag képtelen a regenerálódásra. Ez főként a felkavart, majd az aljzatra visszahullott üledék miatt van, ami betemette a teljes tengerfenéken élő életközösséget. Ez a közösség azért ennyire sérülékeny, mert rendkívül korlátozottak az anyagforrásai. Csak az óceán felsőbb régióiból lesüllyedő szemcsék révén juthatnak az itteni élőlények például szerves anyagokhoz. Csakhogy ezek ezer évenként csupán 1 centiméter vastagon telepednek meg a tengerágyban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről