A kiberbűnözők akkora kárt okoznak, mint a legnagyobb gazdaságok teljesítménye

kiberbűnözés, számítógépes kalózok
Illusztráció.
Vágólapra másolva!
2025-re elérheti a 10500 milliárd dollárt a kiberbűnözők által okozott kár, ami a jövő évre prognosztizált adathoz képest is közel 60 százalékos növekedés. A nagyságrendet jelzi, hogy ez már több mint a két és félszerese a 2019-es német GDP-nek. Ebből kiindulva, a cégek számára elkerülhetetlen informatikai hálózataik és adataik védelmére is komoly erőforrásokat szánniuk, különben hatalmas veszélynek teszik ki magukat – hívja fel a figyelmet a PAV Hungary, a Panda Security magyarországi forgalmazójának közleménye.
Vágólapra másolva!

Néhány éven belül eddig soha nem látott mértékűre növekszik a cégeket fenyegető kiberbiztonsági kockázat.

A számítástechnikai bűnözéssel világszerte okozott károk összege ugyanis 2025-re elérheti a 10.500 milliárd dollárt, ami csaknem 60 százalékkal haladja meg a jövő évre jelzett 6000 milliárd dollárt

– mutat rá friss előrejelzésében a Cybersecurity Ventures (CV) információbiztonsági kutató és elemző cég. Nemcsak a 2025-ös, de már a jövő évi összeg is felülmúlja a jelenleg ezt a listát vezető kábítószerek teljes, globális kereskedelmét.

A nagyságrendet talán még jobban szemlélteti, hogy ez már a világ legerősebb gazdaságainak teljesítményeivel is összevethető.

A Világbank adatai szerint a 10.500 milliárd dollár több mint két és félszerese Európa legnagyobb gazdaságával rendelkező Németország 2019. évi, 3.845 milliárd dolláros GDP-jének.

Az említett tételnél nagyobb bruttó nemzeti össztermékkel pedig mindössze két ország, az Egyesült Államok és Kína rendelkezik. Az Európai Unió 27 tagállamának ugyancsak 2019-ben mért összesített GDP-je 15.593 milliárd dollár volt, vagyis a károk mértéke már a közösség egészének teljesítményével is párhuzamba állítható.

Illusztráció Forrás: AFP/Science Photo Library/Igor Stevanovic

A számok egyértelműen jelzik, hogy a következő években a vállalatok számára a legnagyobb kihívást hálózataik és adataik védelmének biztosítása jelenti majd. Ez legalább olyan nagy feladat lesz, mint az üzleti fejlődést biztosító lehetőségek, partnerek felkutatása. Ennek megoldása nem ígérkezik könnyűnek, a Cybersecurity Ventures ugyanis fenntartja azt a prognózisát, hogy 2021-ben világszerte 3,5 millió betöltetlen információbiztonsági állást tartanak majd nyilván.

Az elmúlt pár hónapban ugyan nőtt az elérhető it-szakemberek száma a honi munkaerőpiacon, de a pandémia után őket bizonyosan hamar felszippantja a piac és hiányuk még hosszú ideig probléma lesz a cégek számára. A Randstad 2020-as hazai munkaerőpiaci körképe 20-25 ezer it-szakember hiányát mutatja, ezen belül jelentős a kiberbiztonsági szakértők hiánya is. A számok még akkor is figyelmet érdemelnek, ha a trendek szerint ezt a szakértelmet a vállalatok egyre gyakrabban külső partnertől, külső szolgáltatótól veszik igénybe.

– hangsúlyozta Gölcz Dénes, a PAV Hungary tulajdonos-ügyvezető igazgatója a cég Origóhoz eljuttatott közleményében.