A szemfülesek most a vidéki ingatlanpiacon fektetnek be

lakás lakóhely panel panellakás lakáshitel lakás hitel
Győr, 2013. november 26. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Zöld Beruházási Rendszer "Klímabarát Otthon" Panel II. alprogramba tartozó Déry Tibor utcai felújítás előtt álló (b) és már felújított (j) panelházak Győrben 2013. november 26-án. Ezen a napon Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter sajtótájékoztatón jelentette be, hogy folytatódik a panelfelújítási program, és mintegy nyolcezer lakás újulhat meg a Panel II. program során a következő időben. MTI Fotó: Krizsán Csaba
Vágólapra másolva!
A KSH legfrissebb országos lakbérfelmérési adatai alapján, ugyan az elmúlt években nagyon jól járt, aki az egyik fővárosi slágerkerületben vett befektetési céllal panellakást, mára viszont a fővárosban egyre alacsonyabb hozamok érhetők el. Aki azonban szemfüles, még remek ajánlatokat találhat a vidéki nagyvárosokban.
Vágólapra másolva!

Az OTP Lakóingatlan Értéktérképének, illetve a KSH e héten publikált adatainak tükrében egyértelmű tendencia látszik kirajzolódni:

a korábban igencsak jövedelmező fővárosi, kiadási célú ingatlanbefektetés ma már csak különös odafigyeléssel valósítható meg.

Ebben a helyzetben különösen fontos olyan szakértő bevonása a vásárláskor, aki tisztában van a piaci folyamatokkal és lehetőségekkel. Ma már például a belvárosi V. kerületben, ha pusztán csak a bérleti hozamot vesszük számításba, nem éri meg annyira befektetni, azonban Pécs és Szeged még mindig az átlagnál jóval magasabb, évi 7-8 százalékos megtérülést ígér."– mutat rá Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.

A KSH legfrissebb adatai hiánypótló módon mutatja meg a lakásbérlők társadalmi összetételét. Kiemelten fontos látni ugyanis a bérbeadók számára, hogy, hol, kinek és mennyiért tudják meghirdetni és utána jó eséllyel kiadni az ingatlant. Az adatok alapján viszonylag jól meg lehet jósolni, hogy valószínűleg családi-, párkapcsolatban élő lesz az illető, aki munkahely miatt keres albérletet, illetve vidéken rokonokon, ismerősökön, Budapesten pedig interneten keresztül fogja megtalálni a lakást.

Az ingatlanpiaci ciklusok, vagyis a le- és felívelés időszakai a nemzetközi és hazai tapasztalatokat figyelembe véve, körülbelül nyolc évig tartanak.

Mivel a meredek ingatlan áremelkedés 2013 óta tart, a következő években valószínűleg már csak lassuló ütemben fognak tovább nőni a négyzetméterárak.

A bérleti díjak emelkedésében nincs hasonló, általános érvényű előrejelzés, ám a hozamszintekben inkább további csökkenés várható.

A panellakások bérbeadása nagyon jól jövedelmezett az elmúlt öt évben a téglalakásokhoz képest Forrás: MTI/Krizsán Csaba

Hiába hozhat jelentős áremelkedést a növekvő újlakás áfa az elkövetkezendő években,

az újépítésű lakás továbbra is a befektetők kedvence lehet,

hiszen például a főváros frekventált kerületeiben ma is minden második-harmadik új lakóingatlant e céllal vásárolnak. Az idén várható nagy átadási hullám időszakosan ugyan emeli a kínálati oldalt, azonban a megemelkedő áfa és építési költségek miatt az elkövetkezendő években kevesebb projekt indulhat el, s a jelenlegi keresleti szintet feltételezve, ezek lakásai hamar elkelhetnek.

Érdekes különbségek vannak ingatlantípusonként is:

egyértelmű, hogy a panelek bérleti díja öt év alatt – jóval a téglalakások szintje felett – átlagosan kétszeresére nőtt, míg a panel és tégla lakások drágulásában csak minimális különbség van a panelek javára.

Mára a kétféle ingatlantípus aktuális hozamszintjében nincs jelentős különbség, ugyanakkor egyértelmű, hogy öt évvel ezelőttre visszatekintve, a legjobb befektetést azok csinálták, akik panellakást vettek kiadási céllal. Az elmúlt 5-6 év során a panellakások visszanyerték becsületüket a piacon.