Saját magát húzza a mélybe Európa

befektetés veszély kockázat bukás
Vágólapra másolva!
Európa társadalmi stabilitása jelenti az igazi gyökerét a kontinens gazdasági gyengélkedésének – hangsúlyozták neves közgazdászok a Bloomberg londoni konferenciáján. Meglátásuk szerint az elöregedő társadalmak miatt nem tud Európa alkalmazkodni a változó világhoz.
Vágólapra másolva!

Az idősödő társadalom egyrészt gátat szab a nagy társadalmi átalakulásoknak, de ez jelentős negatív hatásokkal is bír. Például hozzájárul a kontinens elhalványuló piaci versenyképességéhez a változó korban, miközben a görög és a migrációs válság egyaránt arra utal, hogy a politikai elit is gyengélkedik a megoldási javaslatok terén – írja a Bloomberg.

Forradalmak nélkül

Egy elöregedő és konzervatív társadalom ugyanis sokkal inkább a már felhalmozott értékek megőrzésére fókuszál, és nem a forradalmi újításokra, melyek kockára tehetik mindezeket – hangsúlyozta Huw Pill, a Goldman Sachs vezető európai közgazdásza. Kiemelte, Európa egy olyan csapdahelyzetben van, amikor bár nem nehéz új gazdasági megoldásokkal előállni, azokat elfogadni és bevezetni mégis igen bonyolult.

Forrás: Kostas Tsironis/Bloomberg

A Nobel-díjas közgazdász, Christopher Pissarides azt mondta,

megdöbbentő, hogy az európai gazdaságpolitikákat még mindig olyan politikusok határozzák meg, akik nem sokat értenek a gazdasághoz,

és lényegében szerencsejátékot űznek a politikai elképzeléseik alapján – legalábbis addig, amíg technokraták azt mondják, hogy ez nem vezet katasztrófához.

Az optimista hang

Az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi múlt héten ennél sokkal optimistább hangot ütött meg New Yorkban. Kijelentette ugyanis, hogy bár az eurózóna az elmúlt 7-8 évben valóban nem tudott érdemben hozzájárulni a világgazdaság bővüléséhez, a régió tudja kezelni az olyan ügyeket, mint a migráció, a terrorizmus vagy a klímaváltozás. Jelezte, annak ellenére, hogy úgy tűnhet, nem képesek hatékonyan szembenézni ezen kihívásokkal, végül minden egyes alkalommal sikerül.

Migránsok várakoznak a berlini egészségügyi és társadalombiztosítási iroda előtt Forrás: AFP/Kay Nietfeld

A jelenlegi migrációs válság tovább feszítheti az európai költségvetéseket, és a társadalmi kohéziót – emelte ki a konferencián Vittorio Grilli, korábbi olasz pénzügyminiszter. Ezzel egy időben a jelenlegi helyzet lehetőséget is nyújt arra, hogy megforduljon a demográfiai hanyatlás, és Németország, amely már eddig is a legnagyobb számban fogadott be migránsokat, igazi „lakmusz teszt” lehet.

Ha Németország tudja kezelni a bevándorlást, az paradigmaváltó lehet

– mondta.

Hozzátette, amennyiben viszont az átmenet rossz irányt vesz, az elsődleges problémát jelent. Ha valaki képes lehet kezelni a helyzetet, az csak Németország.