Nehéz helyzetbe kerülhet a Gazprom az európai piacokon

Vágólapra másolva!
Ha Gazprom elleni erődölénnyel való visszaélésre vonatkozó brüsszeli vádak bebizonyosodnak, akkor nehéz helyzetbe kerülhet az Európa jelentős részét gázzal ellátó orosz Gazprom a külpiacokon - vélik orosz szakértők. Egyikük szerint politikai eredetű és erőltetett a Gazprom elleni vizsgálat.
Vágólapra másolva!

Súlyos következményei lehetnek a Gazprom ellen Brüsszelben indított versenyfelügyeleti vizsgálatnak - vélik a Kommerszant és a Vedomosztyi című orosz lapoknak nyilatkozó szakértők.

Vitalij Krjucskov, az IFD Kapital elemzőjének véleményét szerdai számában közölte a tekintélyes politikai-gazdasági napilap. A szakértő szerint az Európai Bizottságnak sokkal nyomósabb érvei lehetnek a Gazprommal szemben, mint amelyeket kedden a nyilvánosság előtt bejelentettek. Hozzátette, hogy az állami gázóriás nyilvánvalóan uralkodó szerepet tölt be egyes piacokon. A kedden megjelent brüsszeli közlemény szerint az EU azt vizsgálja, hogy a Gazprom visszaélt-e erejével és korlátozta-e a versenyt a kelet- és közép-európai gázpiacon.

Nehéz helyzetbe kerülhet a Gazprom

Ha a vádak bebizonyosodnak, az erősen megnehezíti majd az orosz gázmonopólium helyzetét a külpiacokon. A legfőbb probléma nem a büntetés kifizetése, hanem a további szerződéskötések alapjainak, például az árképzési és az elszámolási formulák teljes felülvizsgálatának lehetősége - állapította meg Krjucskov.

"Minden vád, amelyet az Európai Bizottság a Gapzromnak benyújtott politikai hátterű és erőltetett. Nevetséges azzal vádolni, hogy gátolja az egységes gázpiac kiépítését és a földgáz árát a kőolajéhoz köti"- nyilatkozta a Kommerszant FM rádió szerdai műsorának Konsztantyin Szimonov, az orosz Nemzeti Energiabiztonsági Alap igazgatója, aki szerint a földgáz árának a kőolajéhoz kötését maguk az európaiak találták ki. "Ami az egységes gázpiacot illeti, mi köze van a Gazpromnak ehhez? Tessék, építsenek gázvezetékeket, kössék össze a Balti-tengeri országokat az Európai Unióval, Nyugat-Európát Kelet-Európával. Talán Oroszországnak kell ezt elvégeznie?" - háborgott Szimonov.

A Vedomosztyi befolyásos orosz üzleti-politikai napilap emlékeztet arra, hogy Szergej Kudrjasov, a korábbi orosz energiaügyi miniszter márciusi jelentésében megállapította nagy a kockázat, mivel "a hosszú távú szerződésekben hatalmas áringadozások figyelhetőek meg, amelyeket nem mindig támasztják alá objektív piaci okok. Kudrjasov akkor azt írta, szerinte ez egyebek között megnöveli az európai versenyhatóságok vizsgálódásának kockázatát, mint azt a Gazprom és partnereinek európai irodáiban nemrég lefolytatott házkutatások bizonyították. Az Európai Bizottság ellenőrei 2011 szeptember 27-én az orosz állami gázcég és 20 európai partnercég 10 közép-és kelet-európai országban lévő irodáiban kutattak visszaéléseket bizonyító dokumentumok után.

Óriási lehet a bírság

Az Európai Bizottság kedden indított versenyfelügyeleti vizsgálatot a Gazprom ellen. A testület azt vizsgálja, hogy a Gazprom akadályozza-e a versenyt a közép- és kelet-európai országok gázpiacain és ezzel sérti-e, megsérti-e az Európai Unió monopóliumellenes előírásait.

A bizottság szerint gyanítható, hogy a Gazprom visszaél piacvezető szerepével. A testület úgy véli, az orosz óriásvállalat akadályozza a gáz szabad áramlását az Unió tagállamai között, amivel felosztotta a piacot, emellett megakadályozza a gázellátás diverzifikálását, valamint tisztességtelen árakat szab ügyfeleinek azáltal, hogy a földgáz árát a kőolaj árához kötötte. Ha mindez bebizonyosodik, akkor az Európai Bizottság megállapíthatja, hogy a Gazprom korlátozza a versenyt, ami az indokoltnál magasabb árakat okoz, és rontja az ellátás biztonságát, amivel végső soron kárt okoz az EU polgárainak. Brüsszel a vádak bebizonyosodása esetén bírságot szabhat ki a cégre, az a cég bevételeinek akár 10 százalékát is elérheti